Makaleler Radyasyon Onkolojisi Haberleri Radyoterapi ile kanseri durdurmak mümkün

Radyoterapi ile kanseri durdurmak mümkün

Kanser tanısı almış hastaların tedavisinde cerrahi ve kemoterapi ile beraber uygulanan tedavi yöntemlerinden birisi olan radyoterapi, tümör hücrelerinin yüksek enerjili radyasyonla öldürülerek çoğalmalarının durdurulması anlamına geliyor. radyoterapinin cerrahi ve kemoterapi ile eşzamanlı veya ardışık olarak uygulanabilir.

Radyoterapi ile kanseri durdurmak mümkün
+
-

Radyoterapi sırası ve sonrasında hastaların ciltlerini korumak için güneşte fazla kalmamalarını öneririz, eğer zorunlu olarak güneşte kalınacaksa yüksek koruma faktörlü koruyucu kremler kullanılmalıdır. Ayrıca dar giysilerden ve cildi tahriş edici kumaşlardan kaçınılmaldır. Radyoterapi sırasında sık ve az yemek yiyin, bol sıvı tüketin


Amaç tümörü yok ederken sağlam dokuları korumak 

Tedavi kararı hastalığın türüne, patolojik tipine, yerleşim yerine, evresine ve hastaların genel durumuna göre değişir. Amaç tümör veya tümör yatağında en yüksek doza ulaşmaya çalışırken çevredeki sağlam dokuları olabildiğince korumaktır. Bunun sonucunda hastalarımızın hastalığını tamamen yok etmeyi ya da yakınmalarını gerileterek yaşam kalitesini artırmayı hedefleriz.

Radyoterapi esnasında ağrı duymazsınız 

Yapılan radyoterapi işleminde 360 derece dönebilen bir cihazın önceden belirlenmiş açılarda hastanın çevresinde dönerek tedavisini yapılır. Bu işlem sırasında herhangi bir ağrı duymanız olası değildir. Belirli aralıklarla tedavi pozisyonunun kontrolu amacıyla filmler çekilip radyasyon onkolojisi uzmanı tarafından değerlendirilir. Tedavi süresi birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar değişebilir. Radyoterapi olası yan etkileri azaltmak amacıyla standart olarak hafta içi hergün uygulanır. Toplam süre birkaç günden sekiz haftaya kadar değişmektedir" dedi.

Radyasyon Onkolojisi 

Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Barış Okumuş Radyasyon Onkolojisi Doktorları

Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Barış Okumuş

Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Barış Okumuş

Radyasyon Onkolojisi VM Medical Park Samsun Hastanesi
Uz.Dr.Özge ÖZDEMİR

Uz.Dr.Özge ÖZDEMİR

Radyasyon Onkolojisi Medicana Samsun
}