Makaleler Beyin ve Sinir Cerrahisi Nöroşirürji Haberleri Omurga eğriliği en çok kız çocuklarında görülüyor

Omurga eğriliği en çok kız çocuklarında görülüyor

Skolyoz önlem alınmadığı takdirde estetik sorunların yanında kalp ve solunum sisteminde de ciddi hasar yaratabilir.Çocuklarda ve gençlerde hastalığın hiç belirti vermeden ilerlemesi, erken tanının zorluğunu ve önemini ortaya koymaktadır

Omurga eğriliği en çok kız çocuklarında görülüyor
+
-

Skolyoz (omura eğriliği), omurganın sırt ve bel bölgesinin yana doğru eğriliği olarak tanımlanıyor. Büyümenin en hızlı yaşandığı ergenlik döneminde belirtilerinin görülme sıklığı artan skolyoz tedavisinde başarılı sonuçlara ulaşabilmek için erken dönemde müdahale edilmesi büyük önem taşıyor. 


Çocuklarda hiçbir belirti vermeden ilerleyebilir 


Sağlıklı bir omurgada arkadan bakıldığında omurların düz bir hat şeklinde uzannır. Skolyoz söz konusu olduğunda ise omurların sağa veya sola doğru eğrildiğini, aynı zamanda kendi eksenleri etrafında döndüğünü belirtti.
Skolyozda omurgadaki eğriliğin ‘C harfi’ şeklinde tek bir eğri olarak ya da ‘S harfi’ şeklinde iki eğri olarak gelişir. Hastalık her yaş grubunda görülebilir. Ancak tanı konma aşaması ergenlik yaşlarına kadar sürer. Çocuklarda ve gençlerde hastalığın hiç belirti vermeden ilerlemesi, erken tanının zorluğunu ve önemini ortaya koymaktadır.

Kız çocuklarında daha sık görülüyor 


Skolyoz, kız çocuklarında erkeklere oranla daha sık rastlanmaktadır. Kötü duruş ve omuz seviyeleri arasında eşitsizlik, bel çukurlarındaki asimetri, bel kemiğinde bir tarafın öne çıkıntı yapması, sırtta bir tarafta kemik kabarıklık (kürek kemiğinde tümsek görünümü), elbiselerin vücuda tam olarak oturmaması, kızlarda eteğin yukarı doğru çekilmesi, vücut dengesinde sağa ya da sola kayma şeklinde belirtiler ile kendini gösterir. Skolyozda görülen bu hafif değişiklikler aile üyesi, yakın bir arkadaş ya da öğretmen tarafından fark edilebilir. Bu durumda mümkün olduğunca hızlı hekime gitmek gerekir.

 Beyin ve Sinir Cerrahisi  
Op. Dr. Ali Kemal Ulaş }